Makale Talep

Makale Talep

Döküman Sağlama, ÖzÜ Kütüphanesi’nin mevcut basılı ve elektronik koleksiyonu aracılığıyla sağlayamadığı dergi makalesi, konferans bildirisi, tez vb. dokümanları anlaşmalı olduğu kurumlar aracılığıyla kullanıcılarına ücretsiz sağladığı hizmettir. Anlaşmalı kurumlar, Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri, araştırma kurumları, Tübitak-Ulakbim, British Library ve diğer uluslararası sağlama yapılan kütüphanelerdir. Bu kurumlar dışında istenen belgeler gerektiğinde yayıncı web sitelerinden de doğrudan sağlanabilmektedir.

ÖzÜ üyeleri bu hizmetten Makale Talep Formu doldurarak yaralanabilirler. İsteklerin zamanında ve doğru bir şekilde sağlanabilmesi için, istek detayının doğru ve eksiksiz biçimde bildirilmesi gerekmektedir. Kaynağı talep eden kullanıcı, telif haklarını ihlal etmeden kaynağı kullanmayı kabul etmiş sayılır.

Kullanıcılar ihtiyacın aciliyetine göre geliş süresini minimum 24 saat, maksimum 5 iş günü içinde olacak şekilde belirleyebilirler. Kullanıcılar isteklerinin hangi adımda olduğunu form girişinin yapıldığı modül üzerinden takip edebilir ve ayrıca e-mail ile de bilgilendirilirler.