KURUMSAL AKADEMİK ARŞİV (E-Research)

KURUMSAL AKADEMİK ARŞİV (E-Research)

Üniversite topluluğunun ürettiği bilgilerin yerel ve küresel ölçekte daha geniş topluluklara ulaşmasını desteklemek amacıyla Kütüphane tarafından Üniversite’nin Araştırma Birimi ile işbirliği içinde kurulan  eResearch@ozyegin , Özyeğin Üniversitesi üyelerine ait (öğretim üyeleri, öğrenciler veya gruplar ve şirketler) bilimsel eserlerin sergilendiği ve saklandığı bir platform görevi görür.

 eResearch@ozyegin , içerikler, istenildiği anda ücretsiz olarak indirilebilir veya internet üzerinden görüntülenebilir. Böylece Özyeğin Üniversitesi araştırmacılarına ait çıktıların mümkün olduğunca geniş bir alana yayılması sağlanırken, artık internet üzerinden herkesin erişime açık olan araştırma literatürümüzün de her geçen gün biraz daha büyümesine katkıda bulunulmuş olur.

 eResearch@ozyegin, kurumsal arşiv yazılımı için Amerika’da MIT tarafından geliştirilmiş açık kaynak bir yazılım olan Dspace’i kullanmaktadır.

Özyeğin Üniversitesi Açık Erişim ve Akademik Arşiv Politikası Mayıs 2020 tarihinde üniversite senatosu tarafından onaylanmıştır. Politikayı buradan inceleyebilir, sorularınız için, eResearch@ozyegin koordinatörü ile iletişime geçebilirsiniz.