Vizyon ve Misyon

Vizyon ve Misyon

Misyonumuz üniversitenin eğitim, öğretim, araştırma ve toplumsal etkinliklerini desteklemek için; kaliteli, yenilikçi, ileri görüşlü, bilgi üreten, insan (öğrenci, idari ve akademik personel ile üniversitenin tüm paydaşları) odaklı bakış açısıyla bilgi kaynaklarını, hizmetleri ve ortamı sağlamaktır.

Özyeğin Üniversitesi Kütüphanesi ileri teknoloji ile donatılmış üç kata yayılan 2.825 m2’lik kütüphane üst düzey teknolojisi, zengin kitap ve film koleksiyonu, geniş ve rahat çalışma ortamı ile bir yaşam ve öğrenme merkezidir. Yeni neslin ihtiyaçlarına uygun modern tasarımı ile model bir kütüphanedir. Kullanıcı merkezli, kaliteli, yaratıcı bilgi kaynakları ve hizmetleri ile üniversitenin eğitim, öğretim ve araştırma ihtiyaçlarını destekler. Bu amaçla akademik kadro ve öğrencilerle koleksiyonlarını oluşturur, hizmetlerini çeşitlendirir.

68.000 basılı koleksiyonu, 948.000’den fazla e-kitabı, 158.000’i aşkın e-dergisi ile kullanıcılarına 7/24 hizmet sunan kütüphanede eğitim teknolojilerinden üst düzeyde yararlanılmaktadır. Teknolojinin getirdiği olanaklar ile kütüphane elektronik koleksiyonlarının gelişimine ağırlık verir, kaliteli elektronik bilgi kaynaklarını öğrencilere sunar. Yalnız bilgi kaynaklarının değil bilgi teknolojisi ekipmanlarının da kullanıma sunulduğu, zeka oyunlarının koleksiyona eklendiği geleneksel kütüphane anlayışının dışına çıkan bir hizmet profiline sahiptir. Bilgi kaynaklarına erişimde mobil teknolojileri geniş ölçüde kullanan kütüphane, öğrencinin araştırma ve eğitim ihtiyaçlarını zaman ve mekandan bağımsız olarak destekler.

Kaliteli personeli ile öğrencilere yaşam boyu öğrenimleri destekleyecek bilgi okuryazarlığı eğitimleri, kütüphane kullanımı ve araştırma teknikleri seminerleri verirken, derse hazırlıklarını tamamlayacak kişiye ve konuya özel danışmanlık sunar. Bu hizmeti öğrencilere eğitim programlarına göre uzmanlaşan fakülte kütüphanecileri sağlar.

Merkez Kütüphane’de zengin basılı ve elektronik akademik yayınlar dışında, DVD’ler, günlük yerli ve yabancı gazeteler, kişisel gelişim kaynakları ve popüler magazin dergileri de öğrencilerin yararlanabileceği kaynaklar arasındadır. Kütüphane web ana sayfasında yer alan oZooGle+ ve Dergi Portalı tarama motorları elektronik kaynakları kolayca taramak, dergilere, makalelere ve diğer elektronik kaynaklara tek noktadan hızlıca erişmek için kullanılır. Eğitim teknolojileri araçları (dizüstü bilgisayarlar, projektör, kameralar, doküman kamerası vb.) ihtiyaç halinde kütüphaneden ödünç alınabilmektedir.

Verimli çalışma ortamı sunan, grup çalışmalarını teşvik eden, sıcak, keyifli, filmlerin izlenebileceği, oyunların oynanabileceği gerçek bir yaşam ve öğrenme merkezi olarak tasarlanan kütüphane mekanında LCD televizyonlar ve yazı tahtaları ile donatılmış çok sayıda grup çalışma odası bulunur. Kütüphanenin kapalı olduğu saatlerde 7 gün 24 saat açık çalışma alanı, içindeki bilgisayar ve kopyalayıcı/yazıcı donanımı ile öğrencilerin kullanımına açıktır.